Leveret af Google OversætOversæt

Svømning. Fællesskab. Amager.

Bliv medlem her

En ægte svømmestjerne takker af. 
Efter mere end 15 år på 1. holdet i Svømmeklubben MK31 har Josefine B. Pedersen valgt at stoppe sin lange og succesfulde svømmekarriere. Ingen anden svømmer har repræsenteret Svømmeklubben MK31 på højeste niveau igennem så lang en karriere. Josefine har haft danske junior rekorder og senior rekorder både individuelt og med holdkapper. Derudover har Josefine repræsenteret Danmark mange gange både som junior og senior, ikke mindst hendes 3 gange deltagelse ved EM kortbane i 2017, 2019 og 2025. 

Og sideløbende med at Josefine har høstet medaljer nationalt og internationalt, har hun også knoklet med skole og uddannelse. Folkeskolen, gymnasium og nu mod afslutningen på farmaceutstudiet på Københavns Universitet. En helt enestående præsentation med daglig træning og uddannelse igennem så mange år. Udover at være en rollemodel for alle vores unge svømmere, har hendes altid glade væsen og optimisme smittet af på alle der har været omkring hende i denne lange karriere.  

Alt det bedste fra os og husk at døren altid står åben til Svømmeklubben MK31.
Vi fejrer Josefine i klubhuset, Sundbyvestervej 50, mandag d. 19.1 kl. 18.30. Her håber vi at se så mange som muligt, der har været omkring Josefine igennem sin flotte karriere. 

MK31: Svømning. Fælleskab. Amager